Egészséges nassolnivalóra vágysz, de nem tudod, hogy mit válassz?
A természet megajándékozott minket magvak sokaságával, melyek jótékony hatása kimagasló a szervezetre.
Milyen magokat válasszunk?
A csonthéjasok nagyon sok értékes anyagot tartalmaznak, ezért egész évben fontos lenne fogyasztani belőlük. Mégis, legtöbben csak a hideg hónapok beálltával építik be őket az étrendjükbe.
Sokan panaszkodnak az olajos magvak fogyasztását követően bőrzsírosodásról, pattanások megjelenéséről, ezért fontos tisztázni ezt az alapvető kérdést már az elején:
Nem a sós, pörkölt vagy pirított cukorban megforgatott változatról beszélünk, hanem a natúr diófélékről!
Természetgyógyászok, orvosok, fitnesz oktatók tucatjai hívják fel a figyelmet, hogy mindenki annyi magot fogyasszon naponta, amennyi púpozottan a tenyerébe fér. Hogy miért? Mert minden embernek akkora a gyomra, amekkora a tenyere…
Milyen hatással vannak a diófélék a szervezetünkre?
Pekándió (705 kcal/100g):
Nagy mennyiségű réz található benne. Ez a nyomelem az elasztin termelést segíti, amely a bőr és a haj erősségét és rugalmasságát adja meg.
Dió (689 kcal/100g):
Az egyik legmagasabb kalóriájú, ugyanakkor a leghatékonyabb dióféle egyben. A szív- és az érrendszerre fejti legnagyobb hatását, mivel rengeteg omega 3 zsírsavat tartalmaz. Rugalmasan tartja az érfalakat, és csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét.
A dió összetevői elősegítik a sejtek regenerálódását, táplálják a bőrt, és természetes gyulladáscsökkentőként is hatásosak.
- Tavasszal azért érdemes fogyasztani, hogy felkészítsük bőrünket a napozásra,
- nyáron azért, hogy védelmet nyújtson a káros sugárzások ellen,
- az őszi és téli hónapokban pedig azért, hogy bőrünk bársonyos és puha maradjon a hideg időjárás ellenére is.
A zöld dió héjából készült főzet segít a hajhullás megállításában és fényesebbé, gesztenyebarnává varázsolja a hajat.
Brazil dió (656 kcal/ 100g):
Magas szeléntartalmáról híres. A szelén hatékony antioxidáns, amely segít semlegesíteni a káros szabadgyököket, amelyek az egészséges sejteket támadják, ezzel megelőzve a szívbetegségek és a rák kialakulását (pl: a mellrák, tüdő-, bél- és prosztatarák).
Törökmogyoró (655 kcal/100g):
Kiváló E-vitamin forrás, mely remek antioxidáns, a sejtek fiatalon tartásában játszik fontos szerepet.
Pisztácia (608 kcal/100g):
Vasban gazdag, ezáltal segíti a vérszegénységben küzdőket, de a vas a fáradékonyság és levertség tüneteit is enyhíti, mindemellett javítja a szövetek oxigén-ellátását.
Mandula (603 kcal/100g):
- Magnézium-tartalmának köszönhetően segíti az idegrendszer hatékony működését, javítja a hangulatot.
- Kiváló forrása a B-vitaminnak, amely amellett, hogy kedvezően hat a máj működésére, táplálja a bőrt és a hajat.
- Bővelkedik cinkben, káliumban és vasban, ezért fogyasztása a vérszegények számára kifejezetten ajánlott.
- Kalcium-foszfát tartalma segít megőrizni a fogak és a csontok épségét, ezért változó korú nőknek nagy segítséget jelenthet.
- A benne található értékes olajok puhítják és táplálják a bőrt, illetve javítják a keringést, ami segít a méreganyagok elszállításában és az egészséges bőrszín megtartásában. Az édes mandulaolaj azért is kedvelt, mert az érzékeny bőrt sem irritálja, így kisbabák masszírozására is használható.
- E-vitamin tartalmának köszönhetően kiváló öregedésgátló és bőrfeszesítő.
- Az egyik legjobb fehérjeforrásunk lehet.
Kesudió (598 kcal/100g):
Jelentős vas-, magnézium- foszfor, cink- és szelénforrás. Magas cinktartalma a sejtek megújulását segíti, és az immunrendszer működését serkenti.
Földimogyoró (598 kcal/100g):
Fehérjetartalma igen magas, amely az izmok, antitestek és vörösvértestek képzésében támogatja a szervezetet, ám ez az egyik legallergizálóbb magvak egyike.
Fontos!
Ha a családban van dióra allergiás személy, akkor várandósság esetén a kismama kerülje a diófélék fogyasztását, sőt gyermekének se adjon az első pár évben dióféléket.
A diófélék a telítetlen zsírsavak természetes forrásai. Főként az omega 3 és 6 esszenciális zsírsavak találhatóak meg bennük, de számos hasznos ásványi anyag is. Például cink, magnézium, kalcium, kálium, szelén, foszfor, hogy csak néhányat említsünk.
Ezek a csonthéjas gyümölcsök sok fehérjét, rostot, vitaminokat és antioxidánsokat is tartalmaznak. Fogyasszuk hát rendszeresen őket.
Szerző: Czetli Zsófia
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor add meg az email címedet az oldal tetején lévő sárga dobozban, hogy minden információról időben értesülj!