Az aromaterápia egy olyan kezelési módszer, ami egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte. De vajon miben tud nekünk segíteni ez a kezelés? Hogyan működik, és kinek ajánlott? Milyen lépésekből áll a kezelés?
Amikor fájdalmat érzünk, akkor akaratunktól függetlenül is magához vonzza a figyelmünket ez az érzés. Szeretnénk másra koncentrálni, de nem egyszerű, sőt a fájdalom mértékétől függően, akár lehetetlen vállalkozás is lehet. Mindannyian szeretnénk hamar megszabadulni ettől a kellemetlenségtől.
Az aromaterápia az egyik természetes fájdalomcsökkentő!
Milyen módon tud az aromaterápia segíteni?
Az aromaterápia már az ősi Egyiptomban is létező orvoslási módszer volt. Modern fajtája nagyjából 15-20 éve terjedt el. Az aromaterápia növényekből kinyert illóolajok külső vagy belső használata oly módon, hogy szervezetünket megerősítsük. Ennek a kezelésnek a testápolás, a relaxálás, és a felfrissítés is lehet a célja a gyógyítás mellett.
A növényekből kivont illóolaj más és más kémiai felépítéssel bír, amennyiben a növény különböző részeiből kerül kivonásra. Nagyon jó példa erre a narancsfa virágja, héja és levele. A különböző részek más hatású olajat képesek előállítani.
Az aromaterápia kezeléshez alkalmazható illóolajokat krém és habfürdő formájában juttathatjuk a bőrünkbe, vagy párologtatás során lélegezzük be inhalálás formájában.
Egy-egy illóolaj több fajta betegségre is jó megoldás lehet. Ahhoz viszont, hogy a legtöbb panaszt sikerrel tudjuk kezelni, érdemes pár illóolajat otthon tartani. Készletünk alapdarabjai lehetnek a következők: levendula, ilang-ilang, kamilla, és szantálfa.
Levendula:
Nagyon jó fertőtlenítő hatással bír. Enyhíti a migrénes fejfájást. A köhögés és a hörghurut kezelésénél is hasznos megoldás lehet.
Ilang-ilang:
Segítségünkre van a magas vérnyomás kezelése során, és serkentőleg hat az agyműködésre. Impotencia kezelére is szokták alkalmazni.
Kamilla:
Nagyon jó gyulladáscsökkentő, és a görcsök megszüntetésében is jeleskedik a kamilla. Segítségével az álmatlanságtól is búcsút vehetünk.
Szantálfa:
Képes a megfázásos tüneteket megszüntetni, csökkenti a köhögés mértékét, és a nemi vágyat is fokozza.
„A mennyiség teszi a mérget!”
Ezt tartsuk szem előtt, amikor illóolajjal kezeljük magunkat. 1 csepp illóolaj ugyanis 40 csésze teának felel meg ugyanabból a fajtából.
- Az aromaterápia otthoni alkalmazása előtt célszerű természetgyógyásszal vagy aromaterapeutával konzultálni.
- A várandósság ideje alatt pedig érdemes kerülni az alábbi olajfajtákat: borsmenta-, kámfor-, eukaliptuszolaj. a fűszeres olajok használatát is érdemes megfontolni (gyömbér, szegfűszeg, fahéj).
- Alacsony vérnyomás esetén: nárdus, majoranna, extra levendula, ilang-ilang.
- Magas vérnyomás esetén: izsóp, ravensara, kakukkfű, lavandin, rozmaring.
Az aromaterápia során használt illóolajok érdekességei:
Az illóolajok meglepő tulajdonsága az, hogy az úgynevezett szinergia elvén működnek a leghatásosabban. Ez annyit tesz, hogy kettő vagy több illóolaj sok esetben hatásosabb, mint egy. Fájdalomcsillapításnál hatásosabb 3 fájdalomcsillapító illóolaj keveréke, mint egyetlen egy darabé.
Az illóolajok másik különlegessége az, hogy levegővel érintkezve viszonylag hamar képesek elpárologni. Ez a folyamat már szobahőmérsékleten is képes beindulni.
Az illóolajok nagyon összetett anyagok. Testünkre csodálatos módon képes hatni. A fizikai tünetek mellett lelki problémánkra is megoldást nyújt. Sőt! Képes pozitív módon befolyásolni a hangulatunkat, és a viselkedésünket.
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor add meg az email címedet az oldal tetején lévő sárga dobozban, hogy minden információról időben értesülj!