Manapság már az emberek többsége tisztában van azzal, hogy minimum napi két liter folyadék elfogyasztása szükséges számukra azért, hogy szervezetük optimálisan tudjon működni. De vajon 2 literre van szüksége egy 50 kilós törékeny hölgynek és egy 130 kilós bokszolónak is? Mi számít bele a folyadék fogalmába?
Szervezetünk egy csodálatos műalkotás. Folyamatosan tájékoztat minket arról, ha valami nem ideális a számára. A megfelelő folyadékbevitel mértékét is megmutatja nekünk, csak tudnunk kell olvasni a jelekből.
Például, ha megfájdul a fejünk, akkor rögtön igyunk egy nagy pohár vizet és máris jobban leszünk anélkül, hogy bármilyen egészségünkre káros, számtalan mellékhatással rendelkező fejfájás csillapítót be kellett volna szednünk.
Mennyi az ideális mennyiség?
A legfrissebb kutatások szerint 10 kilogrammonként 4 dl folyadék bevitele az ideális napi mennyiség. Ez egy 80 kilós ember esetén naponta 3,2 liter folyadékot jelent. Természetesen ez a mennyiség csak irányadó, mivel ennél jóval bonyolultabb dolgoktól is függ a napi folyadékbevitelünk.
A folyadékbevitel függ:
- az életkortól,
- függ attól, hogy az illető mennyire él aktív életet,
- sportol-e,
- hol végzi a munkáját irodában vagy a szabadban,
- és még az is fontos, hogy mennyi időt tartózkodik légkondicionált helyiségekben, autóban.
- Más a szükséges folyadékbevitel mennyisége, ha nyár van mintha tél volna. A nyári nagy melegben, kánikulában akár meg is duplázódhat, hiszen a verejtékezéssel elvesztett mennyiséget pótolnunk kell.
Van egy nagyon egyszerű módja annak, hogy megtudjuk a napi folyadékmennyiség bőséges volt-e számunkra vagy épp ellenkezőleg. Az esetlegesen felbukkanó fejfájás mellett a vizeletünk is árulkodhat erről. A sötét színű vizelet akkor fordulhat elő, amikor ritkán, napi egyszer-kétszer megyünk ki a mellékhelyiségbe. A színtelen vizelet ezzel szemben akkor jelentkezik, ha nagyon sokat ittunk, és napi nyolcszor vagy akár tízszer is mentünk WC-re.
Fontos azzal is tisztában lennünk, hogy napi szinten majdnem 1 liter folyadékot veszíthetünk izzadással, a széklettel, és a légzéssel együttesen.
Mivel oltsuk a szomjunkat, hogy a napi folyadékmennyiséget elérjük?
Egy egészséges ember számára mindegy, hogy az étkezés során pár decivel több-e a napi folyadékbevitel mennyisége vagy sem.
Viszont egy dialízisen lévő vesebetegnél nagyon is számítanak azok a kis mennyiségek is, amiket az étkezés során visz be a szervezetébe. Az orvos ilyen esetekben szigorúan megszabhatja a napi folyadékbevitel mennyiségét, hiszen a vesebeteg embereknél a szervezetből csak nagyon minimális folyadék ürül ki.
Az emberek nagy része azzal még teljes mértékben tisztában van, hogy a víz, a gyógytea vagy a friss gyümölcslé, mind-mind folyadéknak számít. Azt viszont már nehezebben tudják eldönteni, hogy mi a helyzet a levessel, a tejjel, a gyümölcsökkel, zöldségekkel, vagy épp az olyan szilárd ételekkel, mint a fagylalt. Sőt még jobban elbizonytalanodnak, ha olyan dolgokról esik szó, mint a sör meg a bor.
Nézzük a válaszokat:
- Tudtad, hogy a gyümölcsök és a zöldségek elképesztően magas százalékban tartalmaznak vizet? A görögdinnye nagyjából 90-95%-a tiszta víz. De ugyanilyen magas arányban tartalmaz vizet a szőlő, az őszibarack és a narancs is. Egy egész narancs kifacsarásával nagyjából 1 dl gyümölcslét kapunk. Természetesen ez a mennyiség is a napi folyadékbevitel részét képezi.
- Ugyanígy a híg levesek is nagymértékben tartalmaznak a szervezetünk számára értékes folyadékot. A húslevesek, erőlevesek, és a gyümölcslevesek is kiváló formái a folyadékpótlásnak. Érthető okokból kifolyólag a sűrűbb levesek kevesebb folyadékot, de több tápanyagot tartalmaznak.
- A tej a magas tápanyagtartalma miatt, és azért, mert főzés, sütés közben is igen sokszor használjuk, sokakat elbizonytalanít, hogy folyadékbevitel szempontjából hova is sorolják. Természetesen a tej is folyadéknak számít. Sőt a nyáron a magasabb folyadékbevitel igényét kielégíteni szolgáló fagylaltok is igen jó folyadékpótlók.
- Az alkoholos italok az alkohol tartalmuk miatt semmiképpen sem számíthatóak bele a folyadékbevitel mennyiségébe. A diatetikusok körében elismert szaktekintélyek kivétel nélkül egyet értenek abban, hogy csakis az alkoholmentes italok számítanak bele a folyadékpótlás mennyiségébe.
Hallottál már arról, hogy…
… szervezetünk képes arra, hogy önállóan minimális folyadékot előállítson? A táplálék szén-dioxiddá és vízzé történő elégetésekor testünk 3 deciliter vizet is képes létrehozni. Ez a mennyiség egy teljes nap alatt elérheti, de akár meg is haladhatja az 1 litert.
… hogy testünk 60-70%-a víz? Tudtad, hogy agyunk 85%-a vízből áll? Egy átlagos 70-80 kilós embernél már 1 liter folyadék elvesztése is komoly következményekkel járhat. Rossz közérzet, fájó fej…
… a mennyiség mellett kiemelt figyelmet érdemel a minőség is. A legjobb folyadékpótló a víz, de nem mindegy milyen! Míg a bolti ásványvizek túl sok fluort tartalmaznak, addig a csapvíz túl nagy mennyiségű klórt. A legjobb megoldás a tisztított víz, de még jobb a forrásvíz. Emellett a frissen facsart gyümölcslé és a gyógyteák is kiváló megoldást nyújthatnak.
… egészséges embereknél a napi folyadékszükséglet az idő múlásával a következőképpen alakul:
1-6 hónapos korig 800-1000ml;
1-2 éves korig 1100-1200ml;
2-3 éves korig 1300ml;
4-8 éves korig 1600ml;
9-13 éves korig 1900-2100ml (lányoknál kevesebb, fiúknál több);
14 év felett 2-2,5l a napi ajánlott folyadék mennyiség.
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor add meg az email címedet az oldal tetején lévő sárga dobozban, hogy minden információról időben értesülj!