Napi két deci vörösbor nem csak oldja a stresszt, de az immunrendszert is védi.
A mértékletes, de rendszeres borfogyasztásnak köszönhetően a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata fele akkora lesz, így a várható élettartam évekkel nőhet meg.
A vörösbor-fogyasztás kedvező élettani hatásairól egyre többet hallunk. Régen elsősorban bélfertőtlenítésre használták, ma már inkább a szív- és érrendszeri betegségek elleni védelem miatt kerül egyre jobban előtérbe.
Hallottál már a francia paradoxonról?
Ez nem mást jelent, mint azt, hogy a franciák hiába szeretik a zsíros ételeket, mégsem olyan gyakori a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, mint a többi európai országban. Ezt pedig egész egyszerűen a minőségi boraiknak köszönhetik.
De nem csak a franciáknak vannak finom boraik, a bor hazánk nemzeti jelképeinek egyike is. Számos kitűnő borvidékkel büszkélkedhetünk, melyek a magyar borkészítés hagyományainak köszönhetően megőrizték hírnevüket.
Vajon miből lesz a minőségi vörösbor?
Persze, hogy a minőségi szőlőből!
A szőlő a világon az egyik olyan gyümölcs, amit akár szuper gyümölcsként is említhetnénk, hiszen nagy mennyiségben találhatók meg benne olyan anyagok, amelyek jótékonyan hatnak a szervezetünkre, mint:
- a magnézium, mely segíti az izom- és szívműködést,
- a mangán a pajzsmirigy és az idegrendszer működésében játszik szerepet,
- a szőlő héjának ballasztanyag-tartalma segíti az emésztést, a bélműködést,
- a szőlő magjának olaja pedig csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Tehát, ha a szőlő, mint gyümölcs ennyire hatékony, akkor a belőle készült ” nektár” sem lehet rosszabb!
A megfelelő bor kiválasztásánál feltétlenül meg kell említeni a minőségi és mennyiségi jelzőket, mivel a különféle borok eltérő mennyiségben tartalmazhatják az élettanilag fontos ásványi anyagokat és vitaminokat.
Milyen egészségvédő hatásai vannak a bornak?
- a vitaminok közül a C-vitamint és a B-vitaminokat tartalmazza jelentős mértékben, melyeknek immunerősítő hatásai jól ismertek,
- a káliumnak a megfelelő szívműködésben van elengedhetetlen szerepe,
- a mangántartalom nélkülözhetetlen a vérképzéshez és az idegek anyagcseréjéhez,
- kalcium- és magnézium hasznos ideg-, izom-túlérzékenység és csontritkulás esetén,
- a cink a fehérjeszintézis és a vércukor mennyiségét szabályozó inzulintermelés miatt fontos,
- a vas pedig a vérképzésben játszik nagy szerepet
Fontos még megemlíteni a szerotonin tartalmát is, mely egy olyan vegyület, ami antidepresszánsként hat az agyban, innen ered a bor feszültségoldó hatása.
A borban jelenlévő – fent említett – antioxidánsok pedig gátolják a káros LDL koleszterin lerakódását az érfalra, ami a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik fő okozója.
Több országban elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál az embereknél, akik naponta elfogyasztanak 1,5-3 dl vörösbort, mintegy 50 százalékkal kisebb az esély a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulására, és a várható élettartamuk átlagosan 10-12 évvel hosszabb, mint azoké, akik egyáltalán nem fogyasztanak borokat.
Az étkezések alkalmával mértékletesen fogyasztott minőségi vörösborok tehát bizonyítottan segítenek a népbetegségnek számító szívinfarktus megelőzésében.
Amennyiben betartjuk a mértékletességet, és a minőségi borokat választjuk, akkor férfiaknál napi 2-3 dl, nőknél napi 1-2 dl vörösbor fogyasztás egészséges felnőttek esetében orvosilag és társadalmilag is elfogadható mértékű.
Szerző: Czetli Zsófia
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor add meg az email címedet az oldal tetején lévő sárga dobozban, hogy minden információról időben értesülj!